Gdańsk: Podziękujmy Renomie!

[2010-05-07 22:45:48]

Leszek, trzydziestokilkuletni mieszkaniec Gdańska wracał w nocy z piątku na sobotę z imprezy. Zapomniał o bilecie w autobusie. Czterej pracownicy firmy Renoma (prywatnego przedsiębiorstwa wynajętego przez władze miasta do kontrolowania biletów) zaczęli go bić i dusić. - Czy brak biletu to wystarczający powód do przemocy? - pytają gdańscy Młodzi Socjaliści. Czy prowizja za mandat to już dla kontrolerów za mało? Czy firma, w której kolejny raz powtarza się taka sytuacja powinna nadal mieć kontrakt z samorządem? Sprawą pobicia zajęła się już gdańska policja a Młodzi Socjaliści postanowili zorganizować demonstrację i przygotowali petycję w tej sprawie do prezydenta miasta.

To już nie pierwszy raz, gdy pracownicy tej firmy biją pasażerów - mówią trójmiejscy działacze - W imię czego? Większych zysków przedsiębiorstwa czy rozładowania własnej frustracji niskimi zarobkami? Musimy w tej sytuacji zaprotestować i zaproponować swój pomysł. Młodym Socjalistom chodzi o to, aby prywatną firmę zastąpiła komunalna spółka i aby wpływy z mandatów trafiały do publicznej kasy, a nie prywatnej kieszeni właścicieli Renomy. W celu spopularyzowania swojego postulatu stworzyli stronę www.Renomie-Podziekujmy.pl. Jednym z głównych argumentów jest to, że transport publiczny i tak jest dotowany przez miasto, a wpływy z biletów to niewielki odsetek kosztów. Trzeba więc po prostu skończyć z fikcją, że dzięki biletom mamy tramwaje oraz autobusy, i podobnie jak w wielu miastach zachodnioeuropejskich i skandynawskich wprowadzić całkowicie bezpłatną komunikację miejską. To przyniesie korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska naturalnego. Przeczytasz o tym na stronie Free Public Transport.

Demonstracja sprzeciwu wobec przemocy kontrolerów Renomy planowana na dzisiaj została jednak przez Urząd Miasta Gdańska zakazana. Prezydentom Gdańska już wkrótce kończą się mandaty samorządowców. Proponujemy zatem, aby od listopada otwarcie rozpoczęli działalność w Renomie i tam zajęli się - również mandatami - napisali organizatorzy w specjalnym oświadczeniu, równocześnie dodając, że dostosują się do zakazu, ale zjawią się przed urzędem miasta, aby poinformować o zakazie przybyłych na planowaną demonstrację mieszkańców oraz złożyć petycję. Pomimo podanej przez megafon jednoznacznej informacji o odwołaniu zgromadzenia publicznego ze względu na zakaz, policja potraktowała osoby chcące złożyć petycję jako nielegalnych demonstrantów a ochrona nie chciała wpuścić kilkuosobowej delegacji z petycją.Przypomnijmy: dwa lata temu, gdy miał miejsce równie bulwersujący przypadek pobicia, Młodzi Socjaliści zorganizowali kampanię informacyjną oraz demonstrację. Miasto wówczas również nie chciało rozmawiać o problemie, a rok temu odnowiło Renomie kontrakt po wygranym przez nią przetargu.

Alicja Szczypta


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży

Więcej ogłoszeń...


30 czerwca:

1611 - W lochach wileńskiego ratusza wykonano wyrok śmierci na włoskim kalwiniście Franco de Franco, który został w Polsce skazany na śmierć ze względów wyznaniowych.

1924 - Zmarł Franciszek Stefczyk, działacz spółdzielczy, nauczyciel. W 1889 założył pierwszą na ziemiach polskich wiejską kasą oszczędnościowo-pożyczkową.

1935 - Senegal: Obradował pierwszy kongres Senegalskiej Partii Socjalistycznej.

1960 - Kongo uzyskało niepodległość od Belgii.

1966 - USA: Powstała National Organization for Women (NOW), największa amerykańska organizacja feministyczna.

1980 - Zmarła Halina Snopkiewicz, postępowa powieściopisarka, tłumaczka, autorka powieści dla młodzieży.

2005 - Hiszpania: Parlament przyjął ustawę legalizującą małżeństwa par homoseksualnych.

2006 - Zmarł Murray Bookchin, jeden z głównych teoretyków współczesnego społecznego anarchizmu.

2017 - Niemcy: Zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci.


?
Lewica.pl na Facebooku