Niemcy: Powstaje nowy, centrolewicowy rząd

[2021-11-26 14:41:55]

24 listopada zakończono rozmowy dotyczące sformowania tzw. koalicji świateł drogowych między SPD, partią Zielonych oraz FDP.

Nowym kanclerzem zostanie Olaf Scholz z SPD.

SPD, która zwyciężyła we wrześniowych wyborach do Bundestagu, ma też otrzymać ministerstwa: spraw wewnętrznych, obrony, budownictwa, pracy i spraw społecznych, zdrowia oraz współpracy gospodarczej.

Partii Zielonych przypadnie 5 resortów. Będą odpowiedzialni za gospodarkę i klimat, resorty: spraw zagranicznych, rodziny, środowiska i rolnictwa. Obsadzą też stanowisko wicekanclerza.

Współprzewodnicząca Zielonych Annalena Baerbock obejmie ministerstwo spraw zagranicznych, a Robert Habeck ministerstwo gospodarki i klimatu.

Dawnemu liderowi Zielonych Cemowi Özdemirowi przypadnie teka ministra rolnictwa. Wiele godzin trwały spory personalne, gdyż lewe skrzydło partii wolało na tym stanowisko Antona Hofreitera.

Steffi Lemke, deputowana do Bundestagu i była sekretarz generalna zarządu krajowego partii, ma stanąć na czele ministerstwa środowiska. Minister ds. klimatu Nadrenii-Palatynatu Anne Spiegel ma objąć resort rodziny. Obie polityczki kojarzone są z lewicowym skrzydłem partii.

Socjaldemokraci, by wskazać swoich ministrów, chcą poczekać do zjazdu partii w pierwszy weekend grudnia.

Natomiast Zieloni zorganizowali wśród swoich członków referendum. Rozpoczęło się ono 25 listopada i potrwa 10 dni. Będzie to okazja dla lewego skrzydła tej partii na zaznaczenie swojej pozycji. Gdyby odrzucili porozumienie koalicyjne, partie musiałyby powrócić do negocjacji.

ea, wch



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Pogrzeb Cezarego Miżejewskiego
Warszawa, siedziba RSS, ul. Elektoralna 26
5 stycznia (poniedziałek), godz. 9.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


5 stycznia:

1847 - Zmarł Tadeusz Krępowiecki, uczestnik powstania listopadowego, przeciwnik przywilejów szlachty, którą oskarżył o doprowadzenie do rozbiorów i klęski powstania. Jeden z założycieli i głównych ideologów Gromad Ludu Polskiego.

1901 - W Krakowie urodził się Adam Ciołkosz, instruktor harcerski, publicysta, jeden z przywódców PPS w kraju i na emigracji, poseł.

1919 - Rewolta spartakusowców w Berlinie.

1942 - Założono PPR.

1949 - W mieście Rengat w prowincji Riau na Sumatrze holenderscy żołnierze dokonali masakry od 80 do 400 (wg strony holenderskiej) lub od 1500 do 2600 mieszkańców (wg strony indonezyjskiej).

1968 - Alexander Dubček został wybrany na sekretarza Czechosłowackiej Partii Komunistycznej.

2005 - Dotychczasowy minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz został marszałkiem Sejmu, zastępując Józefa Oleksego.

2008 - Odbył się pierwszy kongres partii Polska Lewica; uchwalono na nim statut ugrupowania i wybrano Leszka Millera na przewodniczącego.

2012 - Portia Simpson-Miller z centrolewicowej Ludowej Partii Narodowej została po raz drugi premierem Jamajki.

2020 - W drugiej turze wyborów prezydenckich w Chorwacji socjaldemokrata Zoran Milanović (SDP) pokonał ubiegającą się o reelekcję K. Grabar-Kitarović.


?
Lewica.pl na Facebooku