Korea Płd.: Protesty rolników

[2006-05-26 17:45:48]

Od lutego trwają w Korei Południowej protesty przeciwko wysiedlaniu mieszkanców dwóch wsi: Daechuri i Doduri. Rząd koreański chce aby powstała tam amerykańska baza wojskowa Camp Humphreys.

Mieszkańcy obu wsi to w większości starzy rolnicy. Wielu z nich ma ponad 60-70 lat. Mimo tego zorganizowali poważny opór przeciw rządowi.

7 lutego rolnicy przemaszerowali do lokalnego urzędu, zrezygnowali z obywatelstwa koreańskiego i podpalili swoje dowody osobiste. Oferowana im rekompensata nie będzie, ich zdaniem, wystarczająca, aby zakupić ziemię o tej samej wartości gdziekolwiek indziej.

Rolnikom starały się pomóc także organizacje pozarządowe. W marcu kilku obrońców praw człowieka zostało zatrzymanych, po tym jak oprotestowali przymusową eksmisję.

W lutym 2006 roku ruszyła narodowa kampania przeciwko przymusowej eksmisji. Więcej informacji na stronie: www.geocities.com/savePTfarmers/home.

4 czerwca odbędą się protesty z okazji dnia solidarności z mieszkańcami wiosek Daechuri i Doduri.

Szymon Martys



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


30 czerwca:

1611 - W lochach wileńskiego ratusza wykonano wyrok śmierci na włoskim kalwiniście Franco de Franco, który został w Polsce skazany na śmierć ze względów wyznaniowych.

1924 - Zmarł Franciszek Stefczyk, działacz spółdzielczy, nauczyciel. W 1889 założył pierwszą na ziemiach polskich wiejską kasą oszczędnościowo-pożyczkową.

1935 - Senegal: Obradował pierwszy kongres Senegalskiej Partii Socjalistycznej.

1966 - USA: Powstała National Organization for Women (NOW), największa amerykańska organizacja feministyczna.

1980 - Zmarła Halina Snopkiewicz, postępowa powieściopisarka, tłumaczka, autorka powieści dla młodzieży.

2005 - Hiszpania: Parlament przyjął ustawę legalizującą małżeństwa par homoseksualnych.

2006 - Zmarł Murray Bookchin, jeden z głównych teoretyków współczesnego społecznego anarchizmu.

2017 - Niemcy: Zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci.


?
Lewica.pl na Facebooku