Palestyna: Noblistka w szpitalu po ataku izraelskiego wojska

[2007-04-20 20:34:58]

Mairead Corrigan-Maguire, laureatka pokojowej nagrody Nobla, została przewieziona do szpitala po rozbiciu przez izraelskie wojsko demonstracji w Bilin na Zachodnim Brzegu. W proteście przeciwko okupacji Palestyny uczestniczyło około 700 osób. Noblistka została ranna po tym, gdy żołnierze ostrzelali manifestantów gumowymi kulami i granatami z gazem łzawiącym. Żołnierze izraelscy aresztowali za udział w tym proteście palestyńskiego ministra informacji, Mustafę Barghtiego.

Maguire, działaczka pokojowa z Irlandii Północnej, otrzymała nagrodę w 1977 roku za stworzenie - wraz z Betty Williams - Ruchu Pokoju w Belfaście, organizacji mającej jednoczyć katolików i protestantów przeciw przemocy.

Kacper Kutrzeba


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


9 maja:

1907 - Na stokach Cytadeli warszawskiej został stracony Henryk Baron, członek OB PPS.

1943 - W Auschwitz zginęła Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu (Resistance).

1945 - Dowództwo niemieckie podpisało akt uroczystej kapitulacji przed ZSRR.

1960 - Amerykańskie apteki rozpoczęły sprzedaż pierwszej na świecie tabletki antykoncepcyjnej – Enovidu.

1974 - Afera Watergate: rozpoczęły się przesłuchania i proces impeachmentu prezydenta Richarda Nixona.

1987 - W Lesie Kabackim pod Warszawą miała miejsce największa katastrofa lotnicza w dziejach Polski - zginęły 183 osoby.

2013 - W Warszawie zmarł Krzystof Dunin-Wąsowicz, historyk , działacz PPS, odznaczony medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

2016 - Werner Faymann (SPÖ) ustąpił ze stanowiska kanclerza Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku