Wpływowy senator republikański za natychmiastowym wycofaniem z Iraku
[2007-08-24 11:24:12]
![]() 80-letni senator już wcześniej krytykował posunięcia administracji w sprawie wojny w Iraku. Tuż przed wyborami do Kongresu w listopadzie zeszłego roku, w wyniku których republikanie stracili większość w obu izbach, stwierdził, iż strategia prezydenta zawiodła na całej linii, co wywołało irytację w łonie jego partii, jako "podważanie szans na zwycięstwo" (w wyborach). Warner już wcześniej głosował z kilkoma innymi niezależnymi republikanami za wycofaniem, ale jednocześnie sprzeciwiał się ustaleniu daty. Dzisiejsze oświadczenie jest pierwszym, w którym domaga się konkretnego terminu i to znacznie bliższego, niż wielu demokratów, preferujących połowę 2008 roku. Warner, który zasiada w Senacie od 1979 roku, pełnił funkcję przewodniczącego wpływowej komisji spraw wojskowych w latach 1999-2001 oraz 2003-2007. Wcześniej zajmował stanowisko sekretarza marynarki w gabinecie Richarda Nixona (1972-1974). Senator, który jest weteranem II wojny światowej oraz koreańskiej, zawsze cieszył się reputacją zdecydowanego sojusznika armii w Kongresie i jak prawie wszyscy koledzy partyjni głosował za zgodą na interwencją w Iraku. Jednocześnie w sprawach wewnętrznych należy do najbardziej liberalnych republikanów (popiera m.in. prawo do przerywania ciąży, ochronę mniejszości seksualnych, głosował przeciwko próbie usunięcia prezydenta Billa Clintona w 1999 roku). Warner uzasadniał swoje stanowisko całkowitym niepowodzeniem prób zaprowadzenia stabilności w okupowanym kraju oraz brakiem współpracy z nowym irackim rządem, uchodzącym powszechnie za marionetkowy. Nie możemy wiecznie tam tkwić i kontynuować wystawiania życia naszych żołnierzy na bezsensowne ryzyko – powiedział. Aczkolwiek większość republikanów w Senacie odżegnuje się od polityki Busha, podkreślając, iż wcześniejsze dla niej poparcie "było błędem", tylko kilku popiera wycofanie w najbliższym czasie. Za nieformalnego lidera tej grupy uchodzi Chuck Hagel z Nebraski. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Cień ewangelikalnego fundamentalizmu
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Toksyny idei narodu wybranego
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Dekadencja
- Cisza krzyczy: Jak Instytut Narutowicza promuje Grzegorza Brauna, czyli czego nie kuma Przemysław Wi
- Pod prąd!: Stabilizator Czarzasty
- Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
- Polska
- 22 luty 2026
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
9 maja:
1907 - Na stokach Cytadeli warszawskiej został stracony Henryk Baron, członek OB PPS.
1943 - W Auschwitz zginęła Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu (Resistance).
1945 - Dowództwo niemieckie podpisało akt uroczystej kapitulacji przed ZSRR.
1960 - Amerykańskie apteki rozpoczęły sprzedaż pierwszej na świecie tabletki antykoncepcyjnej – Enovidu.
1974 - Afera Watergate: rozpoczęły się przesłuchania i proces impeachmentu prezydenta Richarda Nixona.
1987 - W Lesie Kabackim pod Warszawą miała miejsce największa katastrofa lotnicza w dziejach Polski - zginęły 183 osoby.
2013 - W Warszawie zmarł Krzystof Dunin-Wąsowicz, historyk , działacz PPS, odznaczony medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
2016 - Werner Faymann (SPÖ) ustąpił ze stanowiska kanclerza Austrii.
?







