ONZ: Sankcje wobec Iranu jednak zostaną wprowadzone

[2010-05-18 19:55:22]

Czwarta runda sankcji wobec Iranu najprawdopodobniej jednak zostanie wprowadzona. 18 maja, a więc nazajutrz po tym, jak liderzy Brazylii, Turcji i Iranu ogłosili porozumienie w sprawie wymiany uranu, mające na celu powstrzymanie społeczności międzynarodowej od działań wymierzonych w bliskowschodnie państwo, amerykańska sekretarka stanu Hilary Clinton ogłosiła, że stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ: Chiny, Francja, Rosja, USA i Wielka Brytania, a także Niemcy zgodzili się na wprowadzenie nowych restrykcji gospodarczych przeciw Iranowi. Szczegóły nie zostały ujawnione jednocześnie z ogłoszeniem decyzji, jednak projekt miał zostać przesłany jeszcze tego samego dnia do wszystkich członków Rady.

Uzyskanie poparcia Chin i Rosji jest wielkim sukcesem Clinton, która od miesięcy zabiegała o poparcie. Jak podaje news.bbc.co.uk, jeszcze 18 maja rano odbyła długą rozmowę telefoniczną finalizującą rezolucję ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. Fakt, że Rosja jest po naszej stronie, że Chiny są po naszej stronie i że działamy na początku tygodnia, konkretnie dzisiaj, by przekazać tekst rezolucji, wywiera na Iran presję, którą ten ostatnio próbuje jakoś rozproszyć – powiedziała Clinton.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


9 maja:

1907 - Na stokach Cytadeli warszawskiej został stracony Henryk Baron, członek OB PPS.

1943 - W Auschwitz zginęła Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu (Resistance).

1945 - Dowództwo niemieckie podpisało akt uroczystej kapitulacji przed ZSRR.

1960 - Amerykańskie apteki rozpoczęły sprzedaż pierwszej na świecie tabletki antykoncepcyjnej – Enovidu.

1974 - Afera Watergate: rozpoczęły się przesłuchania i proces impeachmentu prezydenta Richarda Nixona.

1987 - W Lesie Kabackim pod Warszawą miała miejsce największa katastrofa lotnicza w dziejach Polski - zginęły 183 osoby.

2013 - W Warszawie zmarł Krzystof Dunin-Wąsowicz, historyk , działacz PPS, odznaczony medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

2016 - Werner Faymann (SPÖ) ustąpił ze stanowiska kanclerza Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku