Niemcy: Nowe władze Die Linke

[2010-05-20 19:00:24]

W ostatni weekend niemiecka Die Linke wybrała nowy zarząd podczas swojego II kongresu w Rostocku. 570 delegatów decydowało o formowaniu nowego kierownictwa partii. Poprzedni przewodniczący Lothar Bisky i Oskar Lafontaine nie ubiegali się o ponowny wybór i zostali uhonorowani przez delegatów. Oskar Lafontaine zmaga się z problemami zdrowotnymi i chorobą nowotworową, a Lothar Bisky po 16 latach przewodniczenia partii zamierza bardziej skupić się na pracy w Parlamencie Europejskim.

Na miejsca nowych współprzewodniczących wybrano Gesine Lötzsch i Klausa Ernsta. Gesine Lötzsch, jak mówią jej towarzysze uosabia wschodnią część Niemiec, także biograficznie. Jest przewodniczącą struktur partii w Berlinie-Lichtenbergu, najliczniejszych w całych Niemczech. W Bundestagu zasiada od 2002 roku, w latach 2002-2005 była jedną z dwóch posłanek Partii Demokratycznego Socjalizmu (drugą była Petra Pau) które uzyskały mandat w wyborach bezpośrednich. Nie chcemy tylko krytykować rządu, to za mało. Naprawdę chcemy zmienić ten kraj - mówiła Loetzsch w swoim przemówieniu kongresowym. Poparło ją 92,8 głosujących.

Klaus Ernts jest również posłem do niższej izby parlamentu, pochodzi z Bawarii. Jako związkowiec był współzałożycielem WASG (Alternatywa Wyborcza Praca i Sprawiedliwość Społeczna) i ma reprezentować zachodnią cześć Niemiec. Silny zwrot jest teraz ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej - mówił w swoim przemówieniu odnosząc się do braku regulacji rynków kapitałowych i spekulacji. Klaus Ernst został wybrany z poparciem 74,9 proc. delegatów.

Model kombinacji wschód-zachód i kobieta-mężczyzna został także rozciągnięty na inne ciała statutowe. Zostało to przyjęte w referendum wewnątrz partyjnym, które uchwaliło zmiany w statucie na krótko przed samym kongresem.

Nowe kierownictwo Die Linke chce postawić na rozwój partii. Po ostatnich wyborach w Nadrenii, Die Linke reprezentowana jest w landtagach 13 krajów związkowych, ale członkowie partii chcą umocnienia tej pozycji i zdobycia większych wpływów politycznych. Od kongresu w Rostocku trwa także oficjalnie debata programowa, która ma zakończyć się na wiosnę 2011 roku.

Grzegorz Ilnicki
Oliver Schröder


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


9 maja:

1907 - Na stokach Cytadeli warszawskiej został stracony Henryk Baron, członek OB PPS.

1943 - W Auschwitz zginęła Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu (Resistance).

1945 - Dowództwo niemieckie podpisało akt uroczystej kapitulacji przed ZSRR.

1960 - Amerykańskie apteki rozpoczęły sprzedaż pierwszej na świecie tabletki antykoncepcyjnej – Enovidu.

1974 - Afera Watergate: rozpoczęły się przesłuchania i proces impeachmentu prezydenta Richarda Nixona.

1987 - W Lesie Kabackim pod Warszawą miała miejsce największa katastrofa lotnicza w dziejach Polski - zginęły 183 osoby.

2013 - W Warszawie zmarł Krzystof Dunin-Wąsowicz, historyk , działacz PPS, odznaczony medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

2016 - Werner Faymann (SPÖ) ustąpił ze stanowiska kanclerza Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku