Francja: Szefowa dyplomacji podała się do dymisji (akt.)

[2011-02-27 19:20:58]

27 lutego ministerka spraw zagranicznych Francji Michèle Alliot-Marie (na zdjęciu), która została powołana na to stanowisko zaledwie trzy miesiące temu, złożyła na ręce prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego dymisję.

W ostatnich tygodniach socjalistyczna opozycja we Francji wielokrotnie domagała się dymisji Alliot-Marie po tym, gdy prasa ujawniła, że spędzała ona pod koniec grudnia 2010 r. urlop w Tunezji, korzystając z gościnności tunezyjskiego biznesmena związanego z ówczesnym prezydentem Zinem el-Abidinem Ben Alim. W styczniu 2011 Ben Ali został odsunięty od władzy po masowych protestach i uciekł do Arabii Saudyjskiej.

Według prasy rodzice Alliot-Marie podczas jej wakacji w Tunezji kupili przedsiębiorstwo od biznesmena z kręgu obalonego później tunezyjskiego prezydenta. Sarkozy bronił do tej pory szefowej MSZ, choć przyznał, że pomysł spędzania wakacji w kraju ogarniętym zamieszkami nie był najlepszy. Po tej aferze polecił też swoim ministrom, aby spędzali wakacje raczej w kraju niż za granicą.

Prezydent powołał na miejsce Alliot-Marie dotychczasowego ministra obrony Alaina Juppé - w latach 90. XX wieku premiera i szefa MSZ.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


9 maja:

1907 - Na stokach Cytadeli warszawskiej został stracony Henryk Baron, członek OB PPS.

1943 - W Auschwitz zginęła Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu (Resistance).

1945 - Dowództwo niemieckie podpisało akt uroczystej kapitulacji przed ZSRR.

1960 - Amerykańskie apteki rozpoczęły sprzedaż pierwszej na świecie tabletki antykoncepcyjnej – Enovidu.

1974 - Afera Watergate: rozpoczęły się przesłuchania i proces impeachmentu prezydenta Richarda Nixona.

1987 - W Lesie Kabackim pod Warszawą miała miejsce największa katastrofa lotnicza w dziejach Polski - zginęły 183 osoby.

2013 - W Warszawie zmarł Krzystof Dunin-Wąsowicz, historyk , działacz PPS, odznaczony medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

2016 - Werner Faymann (SPÖ) ustąpił ze stanowiska kanclerza Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku