Warszawa: Pikieta ZSP pod "Nowym Wspania³ym ¦wiatem"

[2011-09-11 13:54:26]

10 wrze¶nia pod barem "Krytyki Politycznej" na Nowym ¦wiecie w Warszawie odby³a siê pikieta informacyjna Zwi±zku Syndykalistów Polski. Akcja by³a czê¶ci± kampanii ZSP przeciw prekaryzacji pracy i umowom ¶mieciowym. Inspiracj± by³y niedawno ujawnione informacje o warunkach pracy barmanów w Nowym Wspania³ym ¦wiecie: umowy zlecenia i mikropensje.

Aktywi¶ci ZSP rozdali ulotki o problemach prekaryzacji pracy oraz o warunkach pracy w gastronomii i potrzebie organizowania siê w¶ród pracowników. Tre¶æ ulotki dostêpna jest tu: Flexi nie jest Sexy - Stop prekaryzacji pracy! Akcja cieszy³a siê du¿ym zainteresowaniem przechodniów. Wiêkszo¶æ z nich reagowa³a pozytywnie.

Przedstawiciele "Krytyki" nie reagowali na obecno¶æ ZSP, nawet gdy aktywi¶ci weszli do ¶rodka. Lini± obrony szefów baru jest to, ¿e warunki pracy w gastronomii s± po prostu z zasady kiepskie, tak wiêc i oni nie maj± obowi±zku zapewniaæ lepszych.

Barmani w NW¦ s± zatrudnieni na umowy zlecenie, choæ faktycznie s± stron± stosunku pracy. Cech± umowy zlecenia jest to, i¿ zleceniobiorca sam organizuje sobie sposób pracy i okre¶la czas pracy. Osoba z umow± zleceniem nawet nie zawsze musi wykonywaæ pracê osobi¶cie. Praktyka zastêpowania umowy o pracê umow± cywilnoprawn± z samej swojej zasady jest niedopuszczalna.

ZSP przygotowa³o wzory pozwów o ustalenie stosunku pracy, który mo¿e przydaæ siê pracownikom poszkodowanym przez umowy ¶mieciowe.

Jakub ¯aczek


drukuj poleæ znajomym poprzedni tekst nastêpny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za po¶rednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawi¶ci w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, czê¶æ na górze
od 25.10.2024, co tydzieñ o 17 w pi±tek
Fotograf szuka pracy (Krk ma³opolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukujê
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam ksi±¿ki
Poszukujê ksi±¿ek

Wiêcej og³oszeñ...


9 maja:

1907 - Na stokach Cytadeli warszawskiej zosta³ stracony Henryk Baron, cz³onek OB PPS.

1943 - W Auschwitz zginê³a Danielle Casanova, francuska dzia³aczka komunistyczna, wspó³za³o¿ycielka Jeunes Filles de France, dzia³aczka ruchu oporu (Resistance).

1945 - Dowództwo niemieckie podpisa³o akt uroczystej kapitulacji przed ZSRR.

1960 - Amerykañskie apteki rozpoczê³y sprzeda¿ pierwszej na ¶wiecie tabletki antykoncepcyjnej – Enovidu.

1974 - Afera Watergate: rozpoczê³y siê przes³uchania i proces impeachmentu prezydenta Richarda Nixona.

1987 - W Lesie Kabackim pod Warszaw± mia³a miejsce najwiêksza katastrofa lotnicza w dziejach Polski - zginê³y 183 osoby.

2013 - W Warszawie zmar³ Krzystof Dunin-W±sowicz, historyk , dzia³acz PPS, odznaczony medalem Sprawiedliwego w¶ród Narodów ¦wiata.

2016 - Werner Faymann (SPÖ) ust±pi³ ze stanowiska kanclerza Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku