Warszawa: Antyfaszyści przeszli ulicami miasta (akt.)
[2012-11-11 19:43:16]
![]() Manifestacja zaczęła się pod pomnikiem Bohaterów Getta przy ul. Zamenhofa, a potem wiodła ulicą Andersa, przez plac Bankowy i ul. Marszałkowską do ul. Królewskiej. Przy gmachu Zachęty, gdzie został zastrzelony pierwszy prezydent przedwojennej Polski Gabriel Narutowicz, marsz skręcił na plac Małachowskiego i dalej – Kredytową – doszedł do ulicy Marszałkowskiej. Omijając rondo Dmowskiego w samym centrum miasta, skierował się przez Jasną do Alej Jerozolimskich i ronda de Gaulle'a. Od ronda - Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem - demonstranci doszli przed kolumnę Zygmunta na Placu Zamkowym. W okolicach Placu Bankowego demonstrację próbowali zaburzyć przedstawiciele skrajnej prawicy. Policja umożliwiła jednak przejście pochodu, spychając bojówkarzy w Al. Solidarności. W manifestacji brały udział różne środowiska lewicowe i anarchistyczne. Między innymi Pracownicza Demokracja, Młodzi Socjaliści, Inicjatywa Pracownicza i Lewicowa Alternatywa. W ramach demonstracji zorganizowany został blok socjalny idący pod hasłem "Nacjonalizmu nie włożysz do garnka". Przypominano, że nacjonalizm nie jest alternatywą wobec kapitalizmu, a często wykorzystywano go przeciwko ludziom pracy. W wystąpieniach powtarzały się również nawoływania do mobilizacji społecznej, nie tylko przeciwko faszyzmowi, ale również systemowi kapitalistycznemu i wyzyskowi. W demonstracji, wśród wielu innych osób, wziął udział szef OPZZ Jan Guz. Na chwilę pojawiło się również kilku polityków SLD, w tym Paulina Piechna-Więckiewicz i Grzegorz Gruchalski. Nie zabrali oni jednak głosu. Uczestnicy manifestacji skandowali: "Cała Polska antyfaszystowska", „Faszyzm nie przejdzie”, „Ostrzegamy warszawiaków, nie dokarmiać Wszechpolaków”, „Wolność, równość, pomoc wzajemna”, „Precz z wyzyskiem i nacjonalizmem”, "Polska biała tylko w zimie", "Nacjonalizm - to się leczy". Na transparentach wypisane były hasła: „Nacjonalizm, rasizm, ksenofobia – nie, dziękuję", "Wielka Polska antyfaszystowska", „Warszawa przeciwko naziolom”. (fot. J.E.) |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?