Warszawa: Antyfaszyści przeszli ulicami miasta (akt.)

[2012-11-11 19:43:16]

Dziś ulicami Warszawy przeszła antyfaszystowska demonstracja zorganizowana przez Porozumienie 11 Listopada pod hasłem "Razem Przeciwko Faszyzmowi i Nacjonalizmowi". W marszu wzięło udział około tysiąca osób.

Manifestacja zaczęła się pod pomnikiem Bohaterów Getta przy ul. Zamenhofa, a potem wiodła ulicą Andersa, przez plac Bankowy i ul. Marszałkowską do ul. Królewskiej. Przy gmachu Zachęty, gdzie został zastrzelony pierwszy prezydent przedwojennej Polski Gabriel Narutowicz, marsz skręcił na plac Małachowskiego i dalej – Kredytową – doszedł do ulicy Marszałkowskiej. Omijając rondo Dmowskiego w samym centrum miasta, skierował się przez Jasną do Alej Jerozolimskich i ronda de Gaulle'a. Od ronda - Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem - demonstranci doszli przed kolumnę Zygmunta na Placu Zamkowym.

W okolicach Placu Bankowego demonstrację próbowali zaburzyć przedstawiciele skrajnej prawicy. Policja umożliwiła jednak przejście pochodu, spychając bojówkarzy w Al. Solidarności.

W manifestacji brały udział różne środowiska lewicowe i anarchistyczne. Między innymi Pracownicza Demokracja, Młodzi Socjaliści, Inicjatywa Pracownicza i Lewicowa Alternatywa.

W ramach demonstracji zorganizowany został blok socjalny idący pod hasłem "Nacjonalizmu nie włożysz do garnka". Przypominano, że nacjonalizm nie jest alternatywą wobec kapitalizmu, a często wykorzystywano go przeciwko ludziom pracy.

W wystąpieniach powtarzały się również nawoływania do mobilizacji społecznej, nie tylko przeciwko faszyzmowi, ale również systemowi kapitalistycznemu i wyzyskowi.

W demonstracji, wśród wielu innych osób, wziął udział szef OPZZ Jan Guz. Na chwilę pojawiło się również kilku polityków SLD, w tym Paulina Piechna-Więckiewicz i Grzegorz Gruchalski. Nie zabrali oni jednak głosu.

Uczestnicy manifestacji skandowali: "Cała Polska antyfaszystowska", „Faszyzm nie przejdzie”, „Ostrzegamy warszawiaków, nie dokarmiać Wszechpolaków”, „Wolność, równość, pomoc wzajemna”, „Precz z wyzyskiem i nacjonalizmem”, "Polska biała tylko w zimie", "Nacjonalizm - to się leczy". Na transparentach wypisane były hasła: „Nacjonalizm, rasizm, ksenofobia – nie, dziękuję", "Wielka Polska antyfaszystowska", „Warszawa przeciwko naziolom”.

(fot. J.E.)

Piotr Szumlewicz

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


30 kwietnia:

1793 - We Wrocławiu pruskie wojsko stłumiło powstanie krawców.

1847 - Policja i wojsko pruskie stłumiły rozruchy głodowe w Poznaniu.

1883 - Urodził się Jaroslav Hašek, czeski pisarz, żołnierz Armii Czerwonej.

1885 - Zmarł Jens Peter Jacobsen, duński pisarz i poeta, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców skandynawskich, biolog, zdeklarowany wolnomyśliciel i ateista.

1911 - We Florencji zmarł Stanisław Brzozowski, polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej.

1916 - Upadek powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.

1930 - Urodził się Félix Guattari, francuski psychoterapeuta i filozof. Współtwórca pojęcia "schizoanaliza" i jednego ze znaczeń terminu "ekozofia".

1938 - W Trinidad urodził się Inti Peredo, boliwijski działacz komunistyczny; walczył w oddziale Che Guevary.

1943 - Zmarła Beatrice Webb, brytyjska ekonomistka, socjalistka, współzałożycielka Towarzystwa Fabiańskiego, żona laburzystowskiego polityka i ministra Sidneya Webba.

1950 - W więzieniu w Rawiczu zmarł Kazimierz Pużak, wybitny działacz PPS.

2011 - Zmarł Ernesto Sábato, argentyński pisarz i myśliciel, autor m.in. książek "Tunel" i "O bohaterach i grobach".


?
Lewica.pl na Facebooku