Warszawa: Przeciwko cięciom w edukacji

[2013-06-06 07:21:44]


Około 100 osób uczestniczyło w poniedziałek w proteście przeciwko cięciom wydatków na warszawską edukację. Samorząd od nowego roku szkolnego plasuje na przykład drastycznie zmniejszyć liczbę woźnych i innych pracowników technicznych placówek oświatowych.

Protest zorganizowała inicjatywa mieszkańców Warszawa Społeczna. Poparły go między innymi Konfederacja Pracy, OZZ Inicjatywa Pracownicza i Związek Syndykalistów Polski. Wśród uczestników byli nauczyciele oraz inni pracownicy szkół i przedszkoli.

Demonstracja rozpoczęła się przed Biurem Edukacji miasta stołecznego Warszawy. Tam przypomniano niedemokratyczny tryb w jakim władze samorządowe zadecydowały o cięciach. Stronę społeczną postawiono przed faktami dokonanymi, ujawniając plan redukcji w momencie gdy był już przygotowany. Radni PO nie chcieli nawet wprowadzić dyskusji nad nim do porządku obrad Rady Miasta, a przeciwko protestującym podczas sesji pracownikom i rodzicom wezwali straż miejską.

Demonstrujący przeszli spod biura pod Pałac Kultury i Nauki, w którym odbywają się sesje Rady Miasta. Niesiono transparent "Nie dl;a cięć w edukacji". Skandowane były również hasła "Tylko matoły likwidują szkoły!", "Sami płaćcie za wasz kryzys!" oraz "To jest wasza demokracja!".

Podczas demonstracji zbierane były również podpisy poparcia dla referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

fot. E.L. / Warszawa Społeczna


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


12 maja:

1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.

1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.

1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.

1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.

1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.

2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.


?
Lewica.pl na Facebooku