Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił statystyki dotyczące uczestnictwa Polaków w praktykach religijnych. Wynika z nich, że w liczba osób uczestniczących w niedzielnej eucharystii zmniejszyła się przez rok o blisko 1 pkt proc. Badania za 2012 r. wskazywały, że do kościoła w niedzielę chodziło 40% Polaków, a w 2013 r było to już 39,1%. Po raz pierwszy wskaźnik spadł poniżej 40%. W latach 2003-2013 liczba osób biorących udział w niedzielnej mszy zmniejszyła się o 2 mln.
Najwyższy odsetek osób uczestniczy w niedzielnej eucharystii w południowo-wschodnich regionach Polski, czyli w diecezjach: tarnowskiej (69%) i rzeszowskiej (64,1%) oraz archidiecezjach przemyskiej (58,8%) i krakowskiej (51,3%).
Najmniej Polaków chodzi do kościoła w niedziele w regionach Polski północno-zachodniej: w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (24,3%), diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (25%), w archidiecezji łódzkiej (26,5%) i diecezji sosnowieckiej (27,5%). W archidiecezji warszawskiej w niedziele do kościoła przychodzi 30,4% osób. Spadek osób uczestniczących w mszach dotyczy wszystkich regionów w Polsce.
Autorzy badania wskazują, że w ostatnich latach dokonuje się polaryzacja postaw religijnych. Pierwszą grupą wyróżnioną w badaniu są osoby deklarujące się jako wierzące, ale w niewielkim stopniu angażujące się w życie Kościoła. Ich katolicyzm jest odziedziczony po poprzednich pokoleniach w rodzinie. To grupa najliczniejsza, ok. 60% Polaków. Druga grupa to osoby głęboko wierzące, zaangażowane we wspólnoty katolickie, np. o charakterze parafialnym, deklarujące poparcie dla moralności katolickiej. Trzecia grupa to ludzie zdystansowani od Kościoła, niewierzący i niepraktykujący.
Zdaniem autorów badania w ostatnich 20 latach najliczniejsza grupa tzw. kulturowych katolików wyraźnie się zmniejsza na rzecz obu skrajnie przeciwstawnych sobie grup – zaangażowanej w życie Kościoła i zdystansowanej od niego. Te dwa bieguny systematycznie się rozszerzają. Osoby, których związek z religią wiązał się przede wszystkim z tradycją rodzinną, a w mniejszym stopniu z osobistym doświadczeniem wiary, stopniowo przestają praktykować.
Badanie ISKK jest dokonywane co roku i oparte na kwestionariuszach w całym kraju wypełnianych przez proboszczów w poszczególnych parafiach.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.