Prezydent Lula przeprasza za lata niewolnictwa

[2005-04-17 02:05:18]

Prezydent Brazylii Luis Inacio Lula da Silva, odwiedzający kraje afrykańskie, przeprosił w Senegalu za rolę, jaką jego kraj odegrał w procederze niewolnictwa. Lula przemawiał w symbolicznym miejscu, zwanym Domem Niewolników, na wyspie Goree, skąd od XVI do XIX wieku wywożono Afrykańczyków do przymusowej pracy w Ameryce.

Chcę powiedzieć... że nie jestem bezpośrednio odpowiedzialny za to, co działo się w XVI, XVII i XVIII wieku. Proszę jednak o Wasze wybaczenie za to, co zrobiliśmy czarnoskórej ludności - przemawiał prezydent Lula. Zebrani goście odebrali słowa brazylijskiej głowy państwa z nieskrywanym wzruszeniem. Po oficjalnej części spotkania na wyspie Goree, prezydent Brazylii i prezydent Senegalu Abdoulaye Wade zwiedzili Dom Niewolników.

Senegal jest ostatnim krajem, który odwiedza brazylijski prezydent podczas swojej podróży po Afryce. Wcześniej Lula złożył wizytę w Kamerunie, Nigerii, Ghanie i Gwinei Bissau. W moich wizytach nie chodzi tylko o zawieranie umów biznesowych. To także strategia polityka, który jest świadomy historycznego długu wobec Afryki - wyjaśnia motywacje podróży prezydent Lula.

Ponad 90 milionów obywateli brazylijskich ma korzenie afrykańskie. Brazylia zniosła niewolnictwo w 1888 roku.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


9 maja:

1907 - Na stokach Cytadeli warszawskiej został stracony Henryk Baron, członek OB PPS.

1943 - W Auschwitz zginęła Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu (Resistance).

1945 - Dowództwo niemieckie podpisało akt uroczystej kapitulacji przed ZSRR.

1960 - Amerykańskie apteki rozpoczęły sprzedaż pierwszej na świecie tabletki antykoncepcyjnej – Enovidu.

1974 - Afera Watergate: rozpoczęły się przesłuchania i proces impeachmentu prezydenta Richarda Nixona.

1987 - W Lesie Kabackim pod Warszawą miała miejsce największa katastrofa lotnicza w dziejach Polski - zginęły 183 osoby.

2013 - W Warszawie zmarł Krzystof Dunin-Wąsowicz, historyk , działacz PPS, odznaczony medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

2016 - Werner Faymann (SPÖ) ustąpił ze stanowiska kanclerza Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku