Nowy statut Katalonii
[2006-05-12 03:03:35]
![]() Kongres Deputowanych zatwierdził zmiany w katalońskim statucie pod koniec marca. Aby weszły one w życie muszą zostać zatwierdzone przez samych Katalończyków w referendum zaplanowanym na 18 lipca. Premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero powiedział w Senacie, że reforma katalońskiego statutu da początek nowym statutom hiszpańskich regionów. Będą one odzwierciedlać ich autonomię i charakter współczesnej Hiszpanii - podkreślił szef rządu. Obecna wersja statutu stanowi rozwiązanie kompromisowe, dużo bardziej zachowawcze od projektu przygotowanego przez katalońskich nacjonalistów. Bardzo duże znaczenie ma jeden z pierwszych zapisów statutu uznający Katalończyków za odrębny naród. Statut wprowadza obowiązek znajomości katalońskiego, jednak zakazuje jednocześnie dyskryminacji z powodów językowych. Ponadto ustanowiony zostaje kataloński wymiar sprawiedliwości oraz wprowadza w wielu dziedzinach stosunki dwustronne pomiędzy lokalnym rządem w Barcelonie i centralnym w Madrycie. W kluczowej sprawie finansowania samorządu przyznaje Katalonii prawo poboru nie wszystkich, lecz tylko nieco ponad połowy podatków. Dotąd Katalonia miała prawo do 33 proc. wpływów z podatku osobistego, 35 proc. z VAT i 40 proc. z podatków specjalnych, np. paliwowego. Teraz Madryt odstąpi jej 50 proc. z podatku osobistego i VAT oraz 58 proc. z podatków specjalnych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
27 czerwca:
1869 - W Kownie urodziła się Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet.
1875 - Zjazd zjednoczeniowy niemieckiej socjaldemokracji w Gotha. We wspólną partię łączą się niemieccy zwolennicy Marksa i Lassalle'a.
1880 - Urodziła się Helen Keller, amerykańska głuchoniewidoma pisarka, pedagożka i działaczka społeczna. Była członkinią Socjalistycznej Partii Ameryki i związku zawodowego Robotników Przemysłowych Świata. Działała na rzecz praw wyborczych kobiet, praw pracowni
1893 - USA: Krach na giełdzie nowojorskiej.
1905 - Doszło do buntu załogi na pancerniku rosyjskiej floty czarnomorskiej Potiomkin.
1947 - Urodził się Tron Øgrim, norweski pisarz, dziennikarz i lewicowy działacz polityczny.
1952 - Gwatemala: Postępowy prezydent Jacobo Arbenz ogłosił reformę rolną.
1960 - Zmarł Harry Pollitt, brytyjski działacz komunistyczny. Współzałożyciel KP Wlk. Brytanii w 1920, od 1956 jej przewodniczący.
1969 - USA: Stonewall riots – nowojorskie zamieszki, które wybuchły na tle dyskryminacji mniejszości seksualnych po ataku policji na pub "Stonewall Inn". Zapoczątkowało to amerykański i światowy ruch walki o prawa mniejszości seksualnych.
1973 - Zmarł Earl Browder, przywódca Partii Komunistycznej USA w latach 1932-45.
1978 - Pierwszy Polak w kosmosie - w locie statku kosmicznego Sojuz 30 uczestniczył Mirosław Hermaszewski.
1993 - Irak: USA zbombardowały siedzibę irackiego wywiadu - na Bagdad spadły 23 pociski "Tomahawk".
2010 - Na Islandii zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci.
2010 - Umiarkowani członkowie partii Synaspismós opuścili koalicję SYRIZA i utworzyli partię Demokratyczna Lewica (DIMAR).
2013 - Kevin Rudd (ALP) został po raz drugi premierem Australii.
2019 - Socjaldemokratka Mette Frederiksen objęła urząd premiera Danii.
2020 - Zmarł Belaid Abdessalam, algierski polityk Frontu Wyzwolenia Narodowego, minister, premier Algierii (1992–1993)
?