Ukraina: Protest przeciwko antyrosyjskiemu lobby

[2006-05-13 20:56:05]

Socjaldemokratyczna Partia Ukrainy (zjednoczona) Wiktora Medwedczuka zaprotestowała przeciwko działaniom "antyrosyjskiego lobby" na Ukrainie. SDPU(o) skrytykowała też zapowiedzi o możliwości opuszczenia przez kraj Wspólnoty Niepodległych Państw.

Zapowiedź o możliwej secesji z WNP była - zdaniem polityków SDPU(o) - kolejną "antyrosyjską kampanią", która miała "spowodować jak najwięcej szkód w stosunkach ukraińsko-rosyjskich".

Zamiast propozycji efektywnego zreformowania Wspólnoty, Ukraina naraża się na pogorszenie stosunków z byłymi krajami ZSRR - głosi stanowisko SDPU(o). Partia domaga się także zdymisjonowania Wołodymyra Ohryzki - wiceministra spraw zagranicznych i autora wypowiedzi sugerującej możliwość opuszczenia WNP przez Ukrainę. SDPU(o) chce także pozbawienia wpływu na politykę zagraniczną "antyrosyjskiego lobby", które "uformowało się w najwyższych kręgach pomarańczowej biurokracji".

SDPU(o) to ugrupowanie pozaparlamentarne. W marcowych wyborach - startując jako Blok Opozycyjny "Nie Tak!" - uzyskało około 1 proc. głosów.

Bartłomiej Kacper Przybylski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 kwietnia:

1900 - Urodził się Maurice Thorez, francuski polityk komunistyczny, wieloletni lider Francuskiej Partii Komunistycznej (PCF) .

1946 - Reaktywowano związany z PPS Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej.

1960 - W Wageningen zmarł Anton Pannekoek, holenderski astrofizyk, światowej sławy astronom, teoretyk marksistowski.

2013 - Enrico Letta z Partii Demokratycznej (PD) został premierem Włoch.

2017 - Ilir Meta, lider Socjalistycznego Ruchu Integracji (LSI), został wybrany przez Zgromadzenie Albanii na urząd prezydenta kraju.

2019 - Zmarł Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

2019 - Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych.


?
Lewica.pl na Facebooku