Wlk. Brytania: Tony Blair katolikiem

[2007-12-23 13:58:54]

Jak podały 22 grudnia źródła kościelne w Wielkiej Brytanii, były premier i obecny pełnomocnik ds. Bliskiego Wschodu Tony Blair oficjalnie porzucił religię anglikańską na rzecz rzymskiego katolicyzmu. Stało się to w prywatnej kaplicy rezydencji kardynała Cormaca Murphy'ego O' Connora, który podkreślił, że Blair był od dawna stale obecny na katolickich mszach. Sekretarz UE ds. handlu, Peter Mandelson dodał, że Blair "nie ruszał się nigdzie bez Biblii".

Konwersja byłego premiera Wielkiej Brytanii była przez brytyjskich komentatorów od dawna przewidywana, jako że Blair jest żonaty z katoliczką, a czworo dzieci z ich związku wychowywane jest w duchu religii katolickiej, którą sam Blair określa, jako "bardzo ważne i głębokie" doświadczenie w życiu każdego człowieka.

Komentatorzy podkreślają jednak, że Tony Blair nie mógł dokonać aktu konwersji pełniąc urząd premiera, ponieważ zabrania tego datujące się od dawna brytyjskie prawo, które przewiduje, że premier Rządu JKM musi być anglikaninem.

Piotr Wielechowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku