Borowczak za Nowaka w Sejmie
[2010-09-15 09:59:39]
![]() Jerzy Borowczak (na zdjęciu) ma 53 lata. W okresie PRL działał w opozycji demokratycznej. Należał do Wolnych Związków Zawodowych. Był jednym z inicjatorów strajku w Stoczni Gdańskiej, a po podpisaniu porozumień sierpniowych i rejestracji NSZZ "Solidarność" był wiceprzewodniczącym tego związku w stoczni. W stanie wojennym zwolniony z pracy, powrócił do niej 1989 roku. Obecnie sprawuje mandat gdańskiego radnego i funkcję dyrektora Fundacji Centrum Solidarności. W 2007 roku toczyła się w Gdańsku medialna dyskusja o przeniesieniu historycznej bramy nr 2, z której w 1980 roku Lech Wałęsa ogłaszał podpisanie porozumienia z rządem. Na jej miejscu miał powstać hipermarket. Borowczak poparł ten pomysł. Cóż, walczyliśmy w końcu o wolny rynek - mówił. Widziałem wstępny projekt i powiem, że wygląda nieźle. Niestety, podejrzewam, że to centrum Duńczyków powstanie szybciej niż nasze centrum (Europejskie Centrum Solidarności -red.) - dodał wtedy na łamach "Gazety Wyborczej". |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
1 lipca:
1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.
1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.
1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.
1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).
1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.
1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.
1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.
2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.
2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.
2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.
?