"Kobiety Na Falach" nie wpuszczone do Portugalii

[2004-09-17 14:35:07]

Portugalskie władze nie dopuściły do wpuszczenia na wody terytorialne tego kraju statku Borndiep należącego do organizacji "Women On Waves" ("Kobiety Na Falach"). Borndiep wypłynął z Holandii 23 sierpnia. Po osiągnięciu wód terytorialnych Portugalii został otoczony przez okręty portugalskiej marynarki wojennej. Minister obrony Portugalii Paulo Portas nakazał natychmiastowe opuszczenie terytorium Portugalii i nie zezwolił na dopłynięcie do jakiegokolwiek portugalskiego portu. Swoją decyzję umotywował jakoby Borndiep stanowił poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Decyzji rządu portugalskiego nie zmieniła nawet oficjalna interwencja ministra spraw zagranicznych Holandii (tam zarejestrowana jest organizacja "Women On Waves").

Jedna z liderek "Women On Waves" dr Rebecca Gomperts (na zdjęciu) stwierdziła jednak, że akcja nie była do końca nieudana. Ona sama wystąpiła bowiem w portugalskiej telewizji, wyjaśniając na jej antenie działanie i sposób zażywania leków poronnych. Gomperts twierdzi też, że pozytywnym skutkiem akcji było wywołanie w Portugalii publicznej dyskusji na temat liberalizacji portugalskiego prawa antyaborcyjnego.

Portugalia ma bardzo restrykcyjną ustawę antyaborcyjną. Pod tym względem jest wymieniana w jednym szeregu z Polską, Maltą i Irlandią. Zabieg aborcji jest rzadko przeprowadzany nawet w przypadkach, gdy utrzymanie ciąży stanowiłoby zagrożenie dla życia matki i w przypadkach stwierdzonej wady rozwojowej płodu. Szacuje się, że rocznie w Portugalii dokonuje się 20.000 zabiegów nielegalnej aborcji, większość w warunkach zagrażających zdrowiu kobiet. Przeprowadzanie aborcji jest zagrożone karą trzech lat pozbawienia wolności.

W sprawie niewpuszczenia holenderskiego statku na wody terytorialne Portugalii odbyła się także wczoraj dyskusja w Parlamencie Europejskim. Deputowani socjalistów, komunistów, Zielonych i liberałów zarzucili Portugalii złamanie prawa do swobody poruszania się na terenie Unii Europejskiej. Portugalski rząd w obronę wzięli polscy eurodeputowani. Posłanka Urszula Krupa (LPR) porównała aborcję do wydarzeń w Biesłanie i stwierdziła, że jest ona znacznie większym ludobójstwem niż Holocaust. Michał Kamiński (PiS) powoływał się na Chrystusa. Bierni w debacie pozostali deputowani polskich stronnictw lewicowych.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


12 maja:

1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.

1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.

1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.

1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.

1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.

2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.


?
Lewica.pl na Facebooku