Barcelona: Fiesta Major 2009

[2009-11-06 17:24:46]

5 listopada na Universitat Autonoma de Barcelona odbyło się coroczne święto studenckie Fiesta Major. Zostało ono całkowicie zorganizowane przez studentów bez pomocy władz uczelni. Święto było pokazem siły i kooperacji studentów na uczelni. Wcześniej rektor uniwersytetu ogłosił, że w tym roku święta nie będzie z powodu braku pieniędzy.

Nieoficjalnym powodem nie organizacji "Fiesty" przez władze UAB była zemsta za zeszłoroczny 3-miesięczny strajk na uczelni, gdy zaprotestowano przeciwko komercjalizacji szkolnictwa i procesowi bolońskiemu.

Głównym organizatorem tegorocznego święta, poza samymi studentami, była organizacja Sindicat d'Estudiants dels Països Catalans. Tegoroczne święto nie przez przypadek odbyło się 5 listopada, w dzień "rozgrzewki" przed Międzynarodowym Tygodniem Akcji Przeciwko Komercjalizacji Szkolnictwa. Koncerty na trzech scenach i grupy samby ulicznej zgromadziły około 10 tysięcy ludzi.

5 listopada, w ramach dnia "rozgrzewki" jak informują studenci z Austrii 20 tysięcy ludzi protestowało w Wiedniu. Demonstracje odbyły się również w kanadyjskiej Ottawie (3 tysiące osób), w Rijece, Pula i Splicie w Chorwacji oraz w Niemczech gdzie według niepotwierdzonych informacji rozpoczęły się okupacje na uniwersytetach w Darmstadt, Marburg i Monachium.

Główne akcje zapowiadane są na dni 9-18 listopada.

Bartosz Grucela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku