Boliwia: Nacjonalizacja czterech firm energetycznych

[2012-12-30 09:18:53]

Prezydent Boliwii, Evo Morales, podpisał dekret w sprawie nacjonalizacji czterech przedsiębiorstw energetycznych należących do hiszpańskiego koncernu Iberdrola: Electropaz, Elfeo i Eldeser i Cadeb. Posunięcie to uzasadnił koniecznością zapewnienia obywatelom sprawiedliwych cen energii.

Akcjonariusze Iberdroli, jak zapewnił wiceprezydent Álvaro García Linera, otrzymają odpowiednie odszkodowanie. Akcje zostaną zgodnie z dekretem przejęte przez państwowy koncern energetyczny Empresa Nacional de Electricidad, dostarczający energię elektryczną do niemal pół miliona ludzi w La Paz.

Nacjonalizacja jest częścią lewicowego projektu, w ramach którego upaństwowiono już przemysł naftowy oraz należącą ongiś do włoskiej ETI sieć telefoniczną. W maju wspólną własnością Boliwijek i Boliwijczyków stała się największa elektrownia w kraju - Transportadora de Electricidad, która należała przed wywłaszczeniem do hiszpańskiego koncernu Red Eléctrica de España.

Jarosław Klebaniuk



Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


22 kwietnia:

1870 - W Symbirsku urodził się Włodzimierz Lenin, przywódca rewolucji bolszewickiej.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.

2011 - W Omanie ok. 3 tys. demonstrantów wyszło na ulice miasta Salala, żądając od sułtana przeprowadzenia reform.

2012 - We Francji odbyła się I tura wyborów prezydenckich, w której zwyciężył kandydat socjalistów François Hollande przed urzędującym prezydentem Nicolasem Sarkozym.


?
Lewica.pl na Facebooku