DN! - Wiadomości z 8 lutego 2012
2012-02-09 05:04:59

Rick Santorum wygrywa we wszystkich trzech stanachEx-senator z Pennsylvanii, konserwatywny katolik Rick Santorum, znacząco polepszył swoją sytuację w wyścigu do republikańskiej nominacji na kandydata na prezydenta, wygrywając we wczorajszych głosowaniach w Minnesocie, Colorado i Missouri. W Minnesocie Santorum otrzymał prawie 45% głosów; drugi był Ron Paul (27%), a dotychczasowy faworyt, Mitt Romney - trzeci (17%). W Colorado Santorum miał przewagę około 5% nad Romney'm. Santorum zakończył wieczór wyborczy przemówieniem w Missouri:

"Wow! Konserwatyzm ma się świetnie w Missouri i Minnesocie. Mam nadzieję, że słuchaliście tego, co mieliśmy do powiedzenia, bo jeśli słuchaliscie, to wiecie, że w sprawach takich jak opieka zdrowotna, środowisko, handel emisjami oraz ratowanie Wall Street pieniędzmi podatników, Mitt Romney zajmuje takie samo stanowisko, jak prezydent Obama i nie byłby najlepszą osobą, by walczyć o wolność w Ameryce."


Wczorajsze wyniki powinny ożywić nieco kulejącą kampanię Santorum i stanowić zagrożenie dla pozycji byłego gubernatora Massachusetts Mitta Romney'ego, który do tej pory był faworytem w wyścigu wyborczym. Podczas przemówienia w Denver Romney pogratulował Santorum:

"To był dobry dzień dla Ricka Santorum. Chciałbym mu pogratulować i życzyć mu wszystkiego najlepszego. Będziemy dalej uczestniczyli w kampanii i spodziewam się, że to ja, z waszą pomocą, zdobędę nominację [na kandydata na prezydenta]. Chciałbym więc pogratulować wszystkim Republikanom, a szczególnie senatorowi Santorum, i z niecierpliwością czekam na kolejne głosowania."


W ten weekend republikański wyścig przedwyborczy przesuwa się do stanu Maine, a później do Arizony i Michigan.

Sąd apelacyjny odrzuca zakaz małżeństw par homoseksualnych w KaliforniiSąd apelacyjny w Kalifornii uznał, że zakaz małżeństw par homoseksualnych, przegłosowany w tym stanie w 2008 roku w referendum zwanym Proposition 8, jest niezgodny z konstytucją. Sędzia Stephen Reinhardt napisał w uzasadnieniu: "Proposition 8 nie ma innego celu i skutku, niż obniżenie statusu i godności gejów i lesbijek w Kalifornii i służy temu, by oficjalnie przeklasyfikować ich związki i rodziny jako mniej wartościowe od związków, zawieranych przez pary heteroseksualne."

Kris Perry and Sandy Stier, które pozwały Proposition 8 do sądu, przyjęły tę decyzję z zadowoleniem:
Kris Perry: "Żyjemy w miejscu, gdzie wolność i szacunek przychodzą łatwiej i gdzie ochrona przed krzywdą jest tym, co nasz rząd robi dla nas, a nie przeciwko nam."
Sandy Stier: "Dzisiaj nasz sąd wysłał nam i naszym dzieciom bardzo ważne przesłanie: że wszyscy jesteśmy równi, że zasługujemy na to, by mieć takie same prawa i że wszyscy jesteśmy ważni."


Decyzja sądu wchodzi w życie dopiero za dwa tygodnie. Obserwatorzy spodziewają się, że sprawa małżeństw homoseksualnych w Kalifornii ostatecznie trafi przed Sąd Najwyższy USA.

Raport: mieszkający w USA ekstremiści muzułmańscy nie stanowią zagrożeniaNowo opublikowany raport stwierdza, że spiski terrorystyczne radykalnych muzułmanów w USA nie stanowią praktycznie żadnego zagrożenia w porównaniu z działalnością innych grup. Raport został przygotowany przez Triangle Center on Terrorism and Homeland Security i stwierdza, że w 2011 roku tylko 20 amerykańskich muzułmanów zostało oskarżonych o przygotowywanie lub uczestnictwo w aktach przemocy. W 2010 roku było to 26 osób, a w 2009 roku - 47 osób. Spośród popełnionych w ubiegłym roku 14 tys. zabójstw, żadne nie było wynikiem muzułmańskiego ekstremizmu. Autor raportu, Charles Kurzman, powiedział, że muzułmanie w Ameryce stanowią "minimalne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego". Raport został przedstawiony w momencie, gdy toczy się kontrowersyjna sprawa zwiększonej inwigilacji wspólnot arabskich i muzułmańskich przez policję miasta Nowy Jork.

poprzedninastępny komentarze