JPMorgan traci kolejny miliard ++ Gaz łupkowy zakazany ++ Kolorowa Ameryka
2012-05-18 05:24:41

Bank JPMorgan Chase traci kolejny miliard na ryzykownych operacjach finansowychFinansowy gigant, bank JPMorgan Chase, stracił kolejny miliard dolarów na derywatywach produktów finansowych. Jest to druga strata po tej ogłoszonej w ubiegłym tygodniu, która opiewała na dwa miliardy. Grupa akcjonariuszy banku złożyła pozew sądowy przeciwko jego kierownictwu, oskarżając je o wprowadzanie inwestorów w błąd poprzez ukrywanie ryzyka związanego z operacjami finansowymi, prowadzonymi przez bank. Departament Sprawiedliwości rozpoczął wcześniej w tym tygodniu śledztwo w sprawie strat poniesionych przez JPMorgan Chase, wzmocnieniu uległy też głosy nawołujące do ściślejszej regulacji Wall Street.

Vermont pierwszym stanem, który wprowadza zakaz wydobycia gazu łupkowegoVermont jest pierwszym stanem, który wprowadził zakaz wydobycia gazu łupkowego. Ustawa ustanawiająca go została podpisana w środę przez gubernatora Petera Shumlina w obecności działaczy ruchu obrony środowiska i grupy uczniów szkół średnich, którzy lobbowali za zakazem.

Gov. Peter Shumlin: "Ta ustawa zagwarantuje, że nie będziemy zanieczyszczali wód gruntowych w pogoni za źródłami energii. Jest to wiekopomna chwila. Badania stojące za eksploatacją gazu łupkowego są w najlepszym razie niepewne. Niech inne stany będą świnkami doświadczalnymi. Niech nasz stan zachowa swoje czyste źródła wody pitnej, swoje jeziora, rzeki i swoją jakość życia."


Większość dzieci urodzonych w USA nie jest już białaWedług nowych danych, pochodzących z Urzędu Statystycznego Stanów Zjednoczonych (U.S. Census), po raz pierwszy w historii tego kraju dzieci o białym kolorze skóry nie stanowią większości urodzeń. Kolorowi, a wśród nich Latynosi, Afroamerykanie, Azjaci oraz osoby ras mieszanych, stanowili 50.4% urodzeń w USA podczas 12 miesięcy od sierpnia 2010 roku do lipca 2011 roku.

Sędzia nadał sprawie sądowej przeciwko polityce przypadkowych przeszukiwań w Nowym Jorku status pozwu zbiorowegoSędzia sądu federalnego nadał sprawie sądowej przeciwko prowadzonej przez nowojorską policję polityce przypadkowych przeszukiwań (tzw. stop-and-frisk) status pozwu zbiorowego. Daje to setkom tysięcy poszkodowanych możliwość dochodzenia swoich praw. W swojej decyzji sędzia odniósł się do "głęboko poruszającej apatii", odczuwanej przez policję w odniesieniu do konstytucyjnych praw Nowojorczyków. Według niedawno opublikowanego raportu, przygotowanego przez New York Civil Liberties Union (Stowarzyszenie Obrony Praw Obywatelskich), program przypadkowych przeszukiwań w nieproporcjonalnie dużym stopniu bierze na celownik Afroamerykanów i Latynosów, którzy stanowią aż 87% osób zatrzymanych w ubiegłym roku.

poprzedni komentarze